Cambridge Audio nowa seria AX z amplitunerem AXR100

 

Reklamować Cambridge Audio zbytnio nie ma potrzeby. Brytyjska marka od lat ugruntowała sobie pozycję na rynku w oparciu o sprzęt trwały, świetnie brzmiący, a przy tym także logicznie wyceniony. Jeszcze nie tak dawno w naszym Magazynie testowaliśmy całkowite zaskoczenie w temacie marki CA - serię sprzętu trafiającego na rynek High End. Zaskoczenie o tyle spore, że seria EDGE w pełni obroniła się swoim brzmieniem, możliwościami i fantastycznym wykonaniem.
Jednak nic nie stoi w miejscu, a na pewno nie czas, który przynosi coraz to nowe pomysły rodzące się w głowach inżynierów firmy Cambridge. I tak też już na dniach na naszym rynku, dzięki dystrybutorowi na Polski rynek - firmie Audio Center Poland - trafią całkowicie nowe produkty. Cambridge Audio wprowadziła właśnie do sprzedaży nową, najtańszą serię AX, zastępującą tym samym serię Topaz. Większość z użytkowników wspomnianej serii powie "wreszcie", pomimo faktu nadal doskonałego brzmienia starszych modeli. "Wreszcie" jest tym bardziej zasadne, że rynek Hi-Fi produkty firmy Cambridge zawsze przyjmował ciepło i z dużym zainteresowaniem ze strony użytkowników.
Tak więc co w temacie nowości? Obecna seria nosi nazwę AX i przynosi sporo zmian tak od strony produktów, jak i konkretnych modeli.
Nowa seria dzieli się na cztery poziomy: 25, 35, 85 i 100. Seria 25 to w głównej mierze całkowicie nowy wzmacniacz zintegrowany (oznaczenie AXA25) oraz odtwarzacz płyt CD AXC(oznaczenie AXC25), następnie mamy wzmacniacz zintegrowany (AXA35) i kolejny odtwarzacz srebrnych płyt (AXC35). Cała seria AX zamyka się na samej górze są dwa amplitunery stereofoniczne - AXR85 i AXR100.
W całej tej układance produktów i symboli najważniejsze są: brzmienie i cena. Co do brzmienia, jeśli tylko firma CA trzyma się swoich tradycji - będzie bardzo dobrze, ale na dokładną ocenę przyjdzie jeszcze czas. W tym przypadku mamy zapewnienie ze strony firm Audio Center Poland oraz Q21 z Pabianic, że wszystkie wyżej opisywane nowości trafią do naszego Magazynu i zostaną w sposób dokładny przetestowany. Pozostaje więc kwestia cen, a te jak się okazuje - są więcej niż akceptowalne. Za zestaw składający się przykładowo z najniższego modelu AXA25 oraz odtwarzacza CD AXC25 przyjdzie nam zapłacić dokładnie 2180 złotych za całość (1090 złotych za każdy produkt z osobna). Patrząc na parametry i mając w głowie możliwości poprzedniej serii - będzie to okazja do kupna niedrogiego sprzętu Hi-Fi o sporych możliwościach, bez nadmiernego obciążania naszych kieszeni.
Sytuacja z drugiej strony "tabeli" nie ulega drastycznie zmianom, co także jest powodem do zadowolenia. Najwyższy model amplitunera zintegrowanego AXR100 ma kosztować na naszym rynku 2390 złotych. Patrząc na specyfikację - jest bardzo dobrze!
Patrząc na wyposażenie i możliwości np. wzmacniaczy zintegrowanych: AXA25 i AXA35. Mają moc wyjściową 25 i 35 W (przy 8 Ω), cztery wejścia analogowe i wyjście do nagrywania. W modelu AXA35 dostajemy dodatkowo wejście AUX z przodu, wejście gramofonowe obsługujące wkładki MM oraz wyjście słuchawkowe.
AudioRecki (Magazyn audiostereo)
https://www.audiostereo.pl