Pioneer UDP-LX500 test odtwarzacza Blu-ray

 

Na wstępie niniejszego tekstu pozwolę sobie od razu stwierdzić, że Pioneer UDP-LX500 to świetny odtwarzacz, zdecydowanie wart zakupu. Doskonały obraz i wspaniała jakości dźwięku usprawiedliwiają jego cenę i powodują że warto umieścić go w swoim systemie.

Porządne odtwarzacze Blu-Ray można już zakupić za kwotę zaczynającą się od około tysiąca złotych. Dlaczego zatem wydawać aż tyle na LX „pięćsetkę”? Otóż wypust japońskiej firmy to produkt premium stojący na najwyższej półce jakościowej. W każdym systemie będzie doskonałym źródłem zarówno dźwięku jak i obrazu. Każdy kto spodziewa się czegoś więcej od produktu w tej cenie to nie rozczaruje się. Bardzo stabilna, wytrzymała i porządna konstrukcja pomaga zniwelować zakłócenia z zewnątrz i wibracje do minimum. Dla uzyskania podwyższonej sztywności Pioneer zastosował 3mm grubości stalowe podwozie. Zabieg zawieszenia akustycznie wytłumionej szuflady dodatkowo ogranicza wibracje przenoszone na obudowę. Od razu trzeba wspomnieć, że szuflada ta jest niesamowicie cicha w działaniu co daje przewagę nad konkurencją.
Użytkownikom sprzętów Pioneer znany będzie spory prostokątny pilot, który otrzymał pewne usprawnienia. Przydatną funkcją jest podświetlenie wspomagające obsługę w ciemnych pomieszczeniach oraz przyciski skrótowe odpowiedzialne np. za ustawienia obrazu i dźwięku, HDR i rozdzielczość.
Menu jest nieco mniej skomplikowane niż np. w Panasonicu. Posiada mnogość ustawień i podzielone jest na parametry dźwięku i parametry obrazu. Każdy jego element pozwala spersonalizować odtwarzanie nadając mu określony charakter. Funkcja Direct natomiast omija korekty i wszelkie cyfrowe przetwarzanie.

Dźwięk:
UDP-LX500 broni się jako bardzo porządny CD player. Może pochwalić się przejrzystym i dynamicznym dźwiękiem. Nadąża za rytmem. Charakteryzuje się precyzją, szczegółowością i pełnością brzmienia. Urządzenie wspiera format SACD oraz DVD – Audio. Wewnętrzny konwenter cyfrowo analogowy ( DAC ) pozwala na różne warianty odsłuchowe takie jak : Sharp (który zapewnia mocny dźwięk), Slow (cichszy dźwięk) i Short (gładszy dźwięk).
Równie wspaniałe wrażenia niesie słuchanie dźwięku z filmów lub gier. Wybuchy są odpowiednio poruszające i głębokie. Czuć dynamikę płynącą z głośników wspomagając tym samym wydarzenia ekranowe. Różnorakie nuty niepokoju, pomruki czy żywe sekcje muzyczne są wspaniałe i poruszające.

Obraz:
Obraz jaki prezentuje przedstawiciel serii LX jest również najwyższych lotów. Ostry jak brzytwa, przejrzysty i wyraźny.
Widniejące na ekranie eksplozje są energiczne i czuć ich siłę. Krople wody wyglądają naturalnie i wręcz namacalnie. Odtwarzacz świetnie gra światłem podkreślając fakturę wyświetlanych przedmiotów. Otoczenie jest szczegółowe i pełne detali nawet w ciemniejszych obszarach.
Z jednej strony obraz jest bogaty w kolory o super kontraście, z drugiej jednak zachowuje gładkość i wyważenie oraz subtelna neutralność. Barwy wylewają się wręcz z ekranu jednocześnie zachowując balans. Mimo porażającej bieli nie jest ona nachalna przez co obraz nie męczy oczu.
Świetnie sprawdza się upscaling podnosząc wrażenia wizualne słabszych materiałów. Ciekawym i pomocnym ustawieniem jest wybór rodzaju wyświetlacza jaki posiadamy w systemie. Telewizor LCD, OLED czy projektor. W każdym trybie przekaz jest inny i dostosowany do danego odbiornika. UDP-LX500 obsługuje zwykłe formaty HDR, takie jak HDR10 i Dolby Vision, a po aktualizacji oprogramowania HDR10+.

Złącza:
Jak w przypadku większości drogich odtwarzaczy Blu-ray 4K, tylny panel oferuje podwójne wyjścia HDMI, które pozwalają rozdzielać sygnały audio i wideo. Nie ma natomiast wielokanałowego wyjścia analogowego, ponieważ Pioneer uważa, że większość osób kupujących UDP-LX500 ma już odbiornik AV z wejściami HDMI kompatybilnymi z najnowszymi formatami audio i wideo, więc wyjścia analogowe są w tym przypadku zbędne. Minusem może wydać się brak Wi-Fi jednak urządzenie nie posiada funkcji smart typu Netflix czy YouTube, więc uznano że w zupełności wystarczy złącze Ethernet. Właściciele kompatybilnych amplitunerów AV Pioneer będą mogli skorzystać z funkcji Precision Quartz Lock System (PQLS), która pozwala odbiornikowi AV Pioneer działać jako cyfrowy zegar główny w twoim systemie. Powinno to oznaczać zmniejszenie jittera (błędów timingu cyfrowego) między odtwarzaczem a wzmacniaczem i poprawić jakość dźwięku. Jeśli chodzi o ciekawostki technologiczne to UDP-LX500 posiada na tylnym panelu gniazdo oznaczone jako Zero Signal, które służy do uziemiania sygnałów audio i wideo oraz pomaga utrzymać jakość sygnału przechodzącego przez odtwarzacz do odbiornika AV.

Podsumowując, Pioneer UDP-LX500 wykonuje świetną robotę. Jeśli twoje pozostałe elementy systemu pozwolą pokazać jego klasę warto go kupić i cieszyć się jakością półki premium.

Oferta naszego sklepu:
Odtwarzacz Blu-ray Pioneer UDP-LX500 - Sklep

Każdy produkt z naszej oferty można zakupić w ratach 0% lub z atrakcyjnym rabatem gotówkowym, zapraszamy do kontaktu:

ELEKTROPUNKT
ul. Białogardzka 7
85-808 Bydgoszcz
tel: 52 551 36 22
kom: 668 437 091
mail: sklep@elektropunkt.pl