Cambridge Audio AXR100 test amplitunera stereo

 

Wstęp:
Nie znajdą Państwo na naszej stronie testów produktów słabych, testujemy tylko produkty dobre lub bardzo dobre opierając się na stosunku cena do jakości. Wszystkie testowane urządzenia pochodzą z naszej wyselekcjonowanej stałej oferty handlowej, z którymi obcujemy w różnych konfiguracjach od dłuższego czasu. Sami wybieramy co opisać, staramy się ująć to własnymi prostymi słowami bez ubarwiania marketingowego.

Budowa i funkcjonalność:
Cambridge Audio wraz z wprowadzeniem nowej linii AX zmienił kolorystykę z czarnej, która występowała w poprzedniej serii Topaz na szary, nie wiem czy to dobre posunięcie gdyż czarny jednak nadal jest znacznie częściej wybierany przez klientów. Może producent posiada jakieś dane, statystyki o zmianie trendów lecz na dzień dzisiejszy jeżeli nie mamy wyboru koloru bezpieczniej było by zachować stan z serii poprzedniej.
Całość wykonania, użytych elementów jest na dobrym poziomie i nie ma się do czego przyczepić, wszystko jest dobrze spasowane a użyte materiały są wysokiej jakości. Ogólnie wygląd można określić jako minimalistyczny czy klasyczny. O rozmieszczeniu przycisków nie ma się co rozpisywać, wszystko dokładnie można zobaczyć na zdjęciu.
W wewnątrz natomiast znajdziemy pokaźny transformator toroidalny o poborze mocy maksymalnej do 550W, który zapewni wydajność amplitunera na bardzo wysokim poziomie. Takiego zasilania nie powstydził by się nawet wzmacniacz do 3000 zł.
Na funkcjonalność składają się niemal same plusy i od nich zacznę. Tuner FM/AM, przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek MM, który pozwoli na zadowalające obsłużenie budżetowego gramofonu, bluetooth, wyjście na subwoofer aktywny aż po najważniejsze czyli przetwornik cyfrowo analogowy z dwoma wejściami optycznymi (jedno można wykorzystać do telewizora, drugie do np. mini budżetowego odtwarzacza sieciowego) i jednym wejściem coaxial.
Teraz minusy, moim zdaniem dwa. Pierwszy brak złącza USB do odtwarzania muzyki z nośników przenośnych i drugi brak funkcji sieciowych zintegrowanych z amplitunerem co w dzisiejszych czasach jest co najmniej dziwne. Cambridge Audio nawet kosztem ceny załóżmy 1000 zł wyższej powinien zostać wyposażony w wewnętrzny moduł sieciowy a wtedy byłby jednym z najlepszych wyborów na rynku. Jednak nie wszystko stracone jak już wyżej pisałem można podłączyć urządzenie zewnętrzne do przetwornika poprzez złącze optyczne np. Google Chromecast Audio koszt około 130 zł lub bardziej rozbudowane fenomenalne urządzenie Ieast M30 koszt 499 zł.
Amplituner stereo AXR100 można uzupełnić na dzień dzisiejszy o odtwarzacz CD AXC25 – 1090 zł lub AXC35 - 1490 zł, z nieoficjalnych informacji w niedługim czasie będzie także dostępny odtwarzacz sieciowy, miejmy nadzieje że cena będzie atrakcyjna i całość tj. AXR100 + odtwarzacz zamknie się w granicach 4000 zł.

Dźwięk i wydajność:
Odsłuch przeprowadzony na kolumnach 3-drożnej konstrukcji a mianowicie Jamo C97, które po pełnym wygrzaniu pozytywnie nas zaskoczyły i uważamy je za jeden lepszych wyborów w swojej cenie. Będą one bohaterem następnej recenzji.
Dźwięk amplitunera AXR100 można nazwać nieco rozjaśnionym, precyzyjnym, bardzo klarownym co daje nam wrażenie szerokiej sceny i bardzo dobrej separacji instrumentów. Wysokie tony są precyzyjne lecz nie można nazwać ich ostrymi a klarowność tonów średnich pozwala cieszyć się damskim wokalem na bardzo wysokim poziomie. Bas jest także fenomenalny co jest zasługą wysokiej wydajności sprzętu, nie jest on poluzowany, „misiowaty” czy jednorodny, jest bardzo dobrze kontrolowany a kiedy trzeba potrafi zejść naprawdę nisko.
Dzięki wysokiej wydajności Cambridge Audio AXR100 potrafi wysterować większość kolumn dostępnych na rynku, bardzo dobrze zgrywa się z kolumnami o ocieplonej barwie, zalecam unikać zestawienia z rozjaśnionymi zestawami.

Dane techniczne podane przez producenta:
Moc wyjściowa: 2 x 100 W (przy 8 omach)
Współczynnik THD (nieważony): <0,01% dla 1 kHz, 80% mocy znamionowej <0,15% 20 Hz–20 kHz, 80% mocy znamionowej
Pasmo przenoszenia: (-1 dB): 5 Hz–50 kHz
Stosunek sygnał/szum (przy 1 W): >82 dB (nieważony)
Impedancja wejściowa: 47 kiloomów
Współczynnik tłumienia wzmacniacza mocy: >50
Pobór mocy w trybie czuwania: <0,5 W
Maksymalny pobór mocy: 550 W
Regulacja tonów niskich/wysokich: wzmocnienie/wyciszenie +/- 10 dB dla 100 Hz i 20 kHz
Wyjście subwoofera: 200 Hz zwrotnica 2. rzędu Kanały L+R Poziom zależny od ustawienia głośności
Wejścia cyfrowe: PCM 16-24-bit S/P DIF koncentryczny 32–192 kHz TOSlink optyczny 32–192 kHz
Wymiary: 110 x 430 x 340 mm (4,3 x 16,9 x 13,4”)
Waga: 8,1 kg (17,8 lbs)
Bluetooth: 5.0 A2DP/AVRCP obsługuje SBC
Pasma tunera: Europa AM (522–1629 kHz) FM (87,5–108 MHz) / USA AM (530–1710 kHz) FM (87,5–108 MHz)
Złącza antenowe: FM 75 omów, kabel koncentryczny. AM 300 omów antena pętlowa / jednoprzewodowa
Stosunek sygnał/szum (tuner): 60 dB (FM, wartość typowa)
Zniekształcenia (tuner): <0,4% przy 1 kHz 50 kHz, odstęp (FM mono) <0,6% przy 1 kHz 50 kHz, odstęp (FM stereo)

Oferta naszego sklepu:
Amplituner Cambridge Audio AXR100 - Sklep

Każdy produkt z naszej oferty można zakupić w ratach 0% lub z atrakcyjnym rabatem gotówkowym, zapraszamy do kontaktu:

ELEKTROPUNKT
ul. Białogardzka 7
85-808 Bydgoszcz
tel: 52 551 36 22
kom: 668 437 091
mail: sklep@elektropunkt.pl