Cambridge Audio CX 2 series z nowymi CXA61 i CXA81

 

Firma Cambridge Audio około pięć lat temu wprowadziła do swojej oferty nową serię urządzeń oznaczoną literkami CX. Zawierała ona wiele bardzo udanych urządzeń które jak juz dziś wiemy stały czołówką sprzedażową reprezentowanych przez siebie pułapów cenowych. Klienci pokochali nową serię. Różniła się ona charakterem brzmienia od poprzedniczki. Wprowadziła nową jakość oraz kilka technicznych nowinek. Stała się bardziej otwarta i uniwersalna a także nowoczesna pod względem wyglądu. Przyszedł czas że i te urządzenia doczekały się ulepszeń i kilku paru istotnych dodatków, a więc oficjalnie jesienią 2019 roku Cambride Audio wprowadziła do sprzedaży dwa wzmacniacze nowej serii oznaczonej jako CX 2 z numerkami CXA61 i CXA81.
Stylistyka pozostała niemal identyczna co na pewno jest pozytywem ponieważ "stara" przyjęła się znakomicie. Połączenie klasycznego i nowoczesnego designu oraz minimalizm we wszelkich przyciskach i pokrętłach okazał się kluczem do sukcesu. Angielski producent poszedł o kroczek dalej w tej kwesti ponieważ z przedniego panelu zniknęła sekcja regulacji tonów i balansu. Zmieniła się natomiast kolorystyka. Nie jest teraz ani srebrna ani czarna tylko szara. Za jakiś czas w te ślady mają pójśc także obudowy do odtwarzaczy CXC i CXN. Czy nowa seria powtórzy popularność poprzedniczki? Czy ustanowi nową jakość czy jest tylko odświeżeniem wizerunku starszej? O tym przekonamy sie już niedługo bo urządzenia będą dostępne w Polsce w styczniu 2020, a póki co możemy cieszyć się z obniżonych cen detalicznych obecnych "klocków". Jakie są więc główne zmiany?

CXA61
Zachowano moc wyjściową 2 x 60 W płynącą z transformatora toroidalnego. Cambridge Audio utrzymuje jednak, że zmieniono op ampy i kondensatory by znacząco poprawić dźwięk. Znikneło natomiast złącze USB jako gniazdo do opcjonalnego Bluetooth'a , ponieważ teraz komunikacja wbudowana jest w urządzenie i daje możliwość przesyłania sygnału w jakości aptx HD 48 kHz 24 bit.
Nowa "sześćdziesiątka" zyskała wejście USB typu B by móc bezpośrednio podpiąć komputer i uzyskać parametry przesyłu do 32bit/384kHz i DSD256. Pozostały natomiast optyki i coaxial, a cały tor cyfrowy konwertowany jest przez DAC zastąpiony przez kość Sabre model ES9010K2M.
Ostatnimi dodatkami są 3,5 mm jacki portów triggera oraz wejść IR.

CXA81
Osiemdziesiątka jedynka otrzymała nieco mniej zmian w stosunku do niższego modelu. Najważniejszą z nich jest zamiana DAC'a na Sabre ES9016K2M czyli na bardziej zaawansowany model niż w CXA61. Złącza w większości pozostały takie same, za wyjątiem komunikacji Bluetooth, triggerów i jacków 3,5mm, o czym już wspomniałem w części o "sześćdziesiątce" Pozostawiono XLR co bardzo cieszy oraz utrzymano moc 2 x 80W, którą nadal zapewnia pokaźny transformator toroidalny.