Denon DRA-800H test amplitunera stereo z HDMI

 

Wstęp:
W tym tygodniu postanowiliśmy przetestować pierwszy amplituner stereo z funkcjami sieciowymi od Denona. Jest to jeden z obecnie nielicznych amplitunerów stereo wyposażonych w złącza audiowizualne HDMI a dokładnie pięć wejść oraz jedno wyjście z ARC. Polska cena detaliczna w dniu premiery wynosi 2795 zł.
Marka Denon swoje istnienie rozpoczęła od produkcji gramofonów już w 1910 roku, od samego początku stawiała na innowacje technologiczne. Zaawansowane komponenty HiFi jak wzmacniacze, odtwarzacze czy tunery produkowane są od lat 70 ubiegłego wieku.

Budowa i funkcjonalność:
Denon DRA-800H kontynuuje swoją aktualną linie wizualną dzięki czemu idealnie komponuje się z odtwarzaczem CD DCD-800NE, który możemy zastosować do rozbudowy swojego systemu HiFi. Amplituner dostępny jest w dwóch kolorach czarny lub srebrny, całość jak przystało na Denona wykonana jest z najwyższą precyzją i starannością.
Denon DRA-800H jest modelem stereofonicznym przystosowanym do zasilania dwóch par głośników A i B. Transformator zasilający wykonany z miedzi OFC zapewnia moc 2 x 100W przy 8 Ohm. Uwagę zwraca także zaawansowany 32 bitowy cyfrowo analogowy przetwornik AKM.
W temacie funkcjonalności można by napisać w skrócie: ma wszystko co może mieć w 2019 roku. Poza wspomnianymi wyżej złączami HDMI wyposażony został w: Tuner FM/DAB+, wejście Phono, Wi-Fi, Bluetooth, Airplay w wersji drugiej, sterowanie głosem Alexa i Google Assistant oraz USB na przednim panelu. Dodatkowo DRA-800H wyposażony został w moduł sieciowy oraz obsługi multi room HEOS, który umożliwia nam za pomocą dedykowanej aplikacji na IOS oraz Android słuchanie muzyki z serwisów Tidal lub Spotify.
Szeroki zakres złączy obejmuje:
5 wejść HDMI (kompatybilnych z 4K/60Hz, HDCP 2.3, HDR)
1 wyjście HDMI (4K/60Hz, ARC)
1 wejście Phono (MM)
2 analogowe wejścia audio
2 optyczne cyfrowe wejścia audio
1 koncentryczne cyfrowe wejście audio
1 port USB-A
1 gniazdo antenowe DAB+/FM
1 analogowe wyjście strefy 2
2 wyjścia na subwoofer aktywny
1 wyjście słuchawkowe (gniazdo stereo 6,35 mm) na przednim panelu
2 zestawy zacisków głośników (A i B)

Dźwięk:
Odsłuch przeprowadzony na plikach FLAC poprzez złączę USB, drugą stałą w systemie był kabel głośnikowy Chord Clearway. Kolumn użytych w teście było kilka par bo jak powszechnie wiadomo grają całe systemy a nie poszczególne jego elementy ale o tym na koniec.
Denon DRA-800H gra ciepło, przestrzennie i obszernie. Pierwsze co można zauważyć to bas, jest on niski, wyraźnie zaznaczony. Tony średnie oraz wysokie są przejrzyste lecz nie dominują, w dźwięku nie znajdziemy ostrości czy nachalności przekazu.
Jak wyżej pisałem gra cały system i wszystko zależy od doboru kolumn głośnikowych, Denon DRA-800H jak każdy amplituner czy wzmacniacz może zagrać dobrze lub źle dlatego postanowiłem zrobić zestawienie znanych mi kolumn które polecam lub nie polecam do opisywanego amplitunera.
Polecane: Heco seria Aurora, Jamo C97, Klipsch seria R i RP, Monitor Audio seria Bronze, Polk Audio seria Signature, Pylon Audio seria Ruby, Tonsil Altus.
Mniej polecane: Dali Zensor, Dali Oberon, Magnat, Melodika, Pylon Audio Pearl oraz Sapphire, Tannoy Mercury.
Jak widać ogólnie należy omijać kolumn ciepłych o wolniejszym dźwięku, znacznie lepiej zestawić opisywany amplituner z kolumnami równymi, jaśniejszymi, szybkimi. Kolumny które znalazły się jako mniej polecane nie są absolutnie gorsze a jedynie według autora mniej pasujące do opisywanego sprzętu. Użytkownik docelowy nie musi się z tym zgadzać i  ostateczną decyzję o wyborze powinny poprzedzić indywidualne odsłuchy. Moje zestawienie nadaje ewentualny ich kierunek.

Podsumowanie:
Przy zakupie warto wziąć pod uwagę opisywany amplituner, jego mnogość funkcji stawia go w czołówce produktów z danej kategorii cenowej a przy odpowiednim doborze kolumn można uzyskać dźwięk wysokiej klasy.

Dane techniczne:
Liczba kanałów 2
Łączność bezprzewodowa: Airplay, Bluetooth, Wi-Fi
Radio: FM, DAB+, Internetowe
Systemy multiroom: HEOS
Moc na kanał 100 W dla 8 Ohm
Obsługa 4K
Wejście gramofonowe Phono (MM)
Rodzaje wejść HDMI x 5, USB 2.0 x 1, Analogowe x 2, Cyfrowe optyczne x 2
Rodzaje wyjść, HDMI x 1, Gniazdo głośnikowe x 4, Wyjście subwoofera x 2, Analogowe x 1
Obsługiwane formaty audio: DSD, ALAC, FLAC, MP3, WAV, WMA
Aplikacja Denon Remote App
Regulacja tonów wysokich/niskich
Serwisy muzyczne: Tidal, Deezer, Tunein, Spotify
Przetwarzanie HDCP 2.3
Obsługa głośników A / B
Pozłacane terminale głośnikowe
Kompatybilność z Amazon Alexa, Google Assistant oraz Siri
Podwójny układ DAC
Wymiary: WxSxG: 151 mm x 434 mm x 339 mm
Waga: 8.6kg

Oferta naszego sklepu:
Amplituner Denon DRA-800H - Sklep

Każdy produkt z naszej oferty można zakupić w ratach 0% lub z atrakcyjnym rabatem gotówkowym, zapraszamy do kontaktu:

ELEKTROPUNKT
ul. Białogardzka 7
85-808 Bydgoszcz
tel: 52 551 36 22
kom: 668 437 091
mail: sklep@elektropunkt.pl