Klipsch Reference R vs Reference Premier RP

 

Niniejszy tekst odpowiada na jedno z najczęściej zadawanych pytań naszym doradcom przez klienta dotyczącym kolumn marki Klipsch. Czym różni się seria Reference Premier (RP) od Reference (R). Najłatwiej oczywiście było by odpowiedzieć „ wszystkim „ ale nie rozwiało by to żadnych wątpliwości i co ważniejsze nie ułatwiło by wyboru.
Zanim przejdziemy do porównania najważniejszych cech trzeba określić, że seria Reference Premier stoi wyżej w hierarchii od Reference i uznawana jest za flagową i najbardziej rozpoznawalną w całej kolekcji Klipsch.
Zacznijmy od mniej ważnych różnic z punktu widzenia technologi i brzmienia a mianowicie wykończenia. Otóż seria Premier obecnie występuje tylko w czarnej okleinie z grafitowym frontem i posiada maskownice trzymane magnesami. Wyższe modele RP występują w kolorze Ebony (czarna okleina z grafitowymi słojami) i Walnut (orzech). Front zawsze jest tego samego koloru czyli czarny. Maskownice także na magnes jak u poprzednika. Wartym odnotowania jest fakt, że Ebony uchodzący za czarny w modelach RP nie jest taki sam jak czarny w modelach R. Brzmi to może nieco dziwacznie, jednak piszę to dla użytkowników, którzy chcą połączyć obie serie w jednym systemie, a powinni mieć tego świadomość przed zakupem. Różnic odnośnie wyglądu jest oczywiście znacznie więcej ale to już każdy może sobie ocenić choćby porównując zdjęcia.
Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii czyli zastosowanych w obu seriach głośników.
Przetworniki basowe z pozoru wyglądające podobnie diametralnie różnią się budową. Modele Reference Premier mają membrany z materiału nazwanego Cerametallic. To opatentowana przez Klipsch'a technologia utwardzanego anodyzowanego aluminium, przekładanego warstwami ceramicznymi. Daje to głośnikowi niskotonowemu dużą wytrzymałość na rozciąganie, a jednocześnie dobre wytłumienie. Ta dodatkowa siła oznacza, że ​​głośnik niskotonowy może wibrować tak szybko i daleko, jak to możliwe, bez utraty energii z powodu zginania, co jest ogromną korzyścią, ponieważ dzięki temu głośnik jest bardzo wydajny. Modele Reference natomiast „basowce” mają wykonane z formowanego wtryskowo grafitu.
Przetworniki wysokotonowe w obu seriach zbudowane zostały w technologi tubowej Tractrix Horn 90° X 90°, jednak wyższe modele RP posiadają tytanowe kopułki, a niższe modele R to aluminium. Skrótowo opisując różnice pomiędzy nimi to wysokozakresowe pasmo jest o wiele wyraźniejsze i bardziej zaznaczone. W parze z zastosowaniem innym głośników jest oczywiście użycie innych zwrotnic w obu konstrukcjach zoptymalizowanych dla poszczególnych komponentów.
Podsumowując każda z serii to czołówka w swojej klasie cenowej, która posiada świetny stosunek jakości i ceny. Najważniejsze pytanie to czy jeśli kupię wyższą serię to rzeczywiście otrzymam „coś więcej„ Odpowiedź brzmi jednoznacznie tak co nie oznacza, że z niższej serii nie mogę być zadowolony. Zapraszamy na odsłuchy.
Dla klientów próbujących pogodzić niski budżet z wyższą jakością wznowiona została produkcja najbardziej popularnych modeli RP-260F i RP-280F. Jest to starsza seria Reference Premier w cenach zbliżonych do obecnej serii Reference. Zastosowano te same głośniki co w modelach RP-6000F i RP-8000F. Otrzymujemy więcej za mniej :)