Klipsch

Klipsch

Klipsch amerykańska marka produkująca przede wszystkim kolumny głośnikowe klasy Hi-Fi oraz Hi-End. Ponad to w ofercie znajdziemy także słuchawki, soundbary, głośniki bluetooth oraz głośniki instalacyjne. Założycielem był obecnie legendarny inżynier dźwięku Paul W. Klipsch, który w 1946 roku w małej szopie w mieście Hope w stanie Arkansas zaprojektował pierwszy głośnik tubowy. Będąc niekwestionowanym sukcesem, głośnik Klipschorn, wciąż jest uznawany przez wielu za najlepszy kiedykolwiek wyprodukowany na świecie. Jego produkcja trwa z niewielkimi modyfikacjami nieprzerwanie od ponad 60 lat. Obecnie amerykańskie kolumny stanowią czołówkę sprzedaży w Polsce. Szczególnie linia Reference Base z modelami R-28F, R-620F oraz R-820F a także wyższa linia wyposażona w głośniki ceramiczne Reference Premiere z modelami RP-280F, RP-5000F, RP-6000F oraz RP-8000F. Kolumny Klipsch można rzec są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, charakteryzuje je głośnik tubowy oraz bardzo wysoka skuteczność co daje nam dźwięk bardzo dynamiczny, energetyczny w skrócie można napisać koncertowo rockowy. Powyższe parametry sprawiają że kolumny klipscha idealnie sprawiają się w dynamicznym, „żywym” odsłuchu stereo oraz kinie domowym gdzie potrzebna jest wysoka dynamika. System kina domowego można rozbudować także o subwoofer, których firma ma wiele w ofercie. Subwoofery są podzielone na linie produktowe opisywane powyżej, każda linia posiada kilka opcji dedykowanych do wielkości pomieszczenia.
W 1989 założyciel Paul sprzedał w firmę swojemu kuzynowi, biznesmenowi z Indianapolis Fredowi Klipschowi. Paul W. Klipsch zmarł 5 maja 2002. Miał 98 lat.
Firma pozostała w rękach rodziny lecz zmiany własnościowe zapoczątkowały sprzedaż globalną idącą w ilości tysięcy sztuk rocznie. Mimo upływu czasu i zmianie właściciela firma nadal kontynuuje technologię oraz filozofie jej założyciela.
Jako ciekawostkę można dodać iż Klipsch w 2005 roku przejął duńską markę Jamo. Mimo przejęcia aktywów projektowanie produktów jest całkowicie odrębne aby zachować charakter obu marek.
W roku 2021 grupa Audiovox Corporation do której należą takie marki jak Klipsch, Jamo, Heco czy magnat przejęła 50 procent udziałów w Onkyo oraz Pioneer stając się jednym z największych producentów sprzętu nagłośniającego na świecie.